Według danych NBP, na koniec 2009 roku w obiegu znajdowało się 33,4 mln kart, a sumaryczna wartość wykonanych nimi transakcji wyniosła 77,6 mld zł. Tylko w ostatnim roku posługiwaliśmy się kartami ponad 700 mln razy. – Polacy szybko otworzyli się na plastikowy pieniądz. Już nawet w najmniejszych punktach handlowych i usługowych, choćby w taksówkach, możemy płacić kartą – mówi Tomasz Geburczyk z Banku Zachodniego WBK.
Z zorganizowanego na zlecenie Banku Zachodniego WBK badania wynika, że obywatele uważają karty płatnicze za najbardziej godną zaufania formę zapłaty – tak wskazało 32% respondentów. Jednocześnie trzech na czterech Polaków deklaruje, że nie boi się używać kart niezależnie od miejsca, w którym musi dokonać płatności. Około 60% opiniodawców deklaruje korzystanie z karty płatniczej co najmniej raz w tygodniu, a blisko co czwarty badany uważa, że korzysta z nich codziennie. Jednocześnie większa część ankietowanych osób deklaruje gotowość do regulowania kartą nawet niewielkich należności – 34% dokonuje zakupów przy użyciu karty już od 20 zł.
69% respondentów odbywających podróże zagraniczne deklaruje, że podczas wyjazdów korzysta z kart. Jednocześnie przytłaczająca większość informatorów – aż 72% – i tak zabiera ze sobą gotówkę. Na wyjazdach zagranicznych karta płatnicza jest najczęściej używana do dokonywania płatności, rzadziej natomiast do podejmowania gotówki.
Jednym z elementów badania było ustalenie przyczyn, dla których obywatele nie do końca ufają kartom na wakacjach. Okazało się, że prawie 30% respondentów w ogóle nie wie, że może korzystać ze swojej karty płatniczej podczas wyjazdów zagranicznych. Jednocześnie prawie połowa respondentów niekorzystających z kart za granicą obawia się wysokich prowizji. – Polacy nie zdają sobie sprawy, że czasy w których banki pobierały wysokie prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą w większości przypadków dawno minęły – zaznacza Tomasz Geburczyk z Banku Zachodniego WBK. Informatorzy obawiali się również o bezpieczeństwo zagranicznych transakcji, lub powoływali się na nieznajomość kursu wymiany.
Znajomość Polaków na temat plusów, jakie można zyskać z faktu posiadania konta jest niewielka. Choć 42% ankietowanych sądzi, że można zyskać na posiadaniu konta osobistego, to wśród sposobów na to większość wskazuje tradycyjne sposoby – lokaty i oprocentowanie środków. Tylko 13% respondentów wskazuje na funkcję Moneyback. Nawet jeśli konto opiniodawców posiada taką funkcję, ich wiedza na temat poziomu zwrotów z niej wynikających nie jest wysoka – 65% nie wie ile na niej zarabia.
– Wyniki niniejszych badań ugruntowały nas w przekonaniu, że znajomość Polaków na temat finansów jest wciąż niewystarczająca. – wyjaśnia Anna Karasińską z Instytutu Homo Homini. – Dlatego postanowiliśmy sporządzić zwięzłe i poręczne kompendium, które spowoduje, że korzystanie z kart nie będzie mieć dla Kowalskiego tajemnic – wyjaśnia Tomasz Geburczyk z Banku Zachodniego WBK. Przewodnik „Polak i jego finanse na wakacjach” w przystępny sposób wyjaśnia jak krok po kroku przygotować się do wycieczki oraz jak na wypoczynku wakacyjnym świadomie korzystać z kart i zarządzać osobistymi finansami.