Lokata to tradycyjny wybór bardzo ostrożnego inwestora. Jeśli chcemy mieć pewny zysk, najlepiej wybrać właśnie ją. Jednak od kilku miesięcy na polskim rynku obserwujemy zmniejszenie zainteresowania tym produktem. Dzieje się tak dlatego, że banki coraz bardziej obniżają oprocentowanie, a rosnąca inflacja jeszcze bardziej pomniejsza zyski.
Popularność lokat
Według najnowszych danych Polacy wciąż najczęściej wybierają lokaty w PLN. Najpopularniejsze są te długoterminowe, na 12 i 24 miesiące. Z całej puli dostępnych lokat spadku zainteresowania nie zanotowały jedynie lokaty 3 – miesięczne. Cała reszta okazała się stosunkowo mało atrakcyjna i nie przyciągnęła nowych klientów. Lokaty walutowe – tradycyjnie już – są znacznie mniej popularne niż złotowe. Najwięcej oszczędzamy w EUR (ale one także odnotowały spadek), zaraz potem w USD. Najmniej lokat mamy założonych w CHF – choć ich ilość nie zmieniła się w ostatnim okresie. We wszystkich wypadkach królują lokaty długoterminowe (12 i 24 – miesięczne)
Gorsze wiadomości dla oszczędzających
Proste lokaty złotowe o minimalnej wartości 1000 PLN, które nie są opatrzone logiem promocji, nie przyniosą nam wielkich zysków. Tylko Bank Pocztowy oferuje 7 proc. na lokacie dwuletniej, a AIG Bank ustalił oprocentowanie na poziomie 6,3 proc. dla lokaty na 12 miesięcy. Prawie wszystkie pozostałe lokaty utrzymują oprocentowanie na poziomie niższym niż 6 proc. Ciekawą ofertę w segmencie lokat 3 i 6 – miesięcznych ma Noble Bank i Getin Bank, ale tylko dzięki codziennej kapitalizacji odsetek, pozwalającej na uniknięcie podatku od dochodów kapitałowych (czyli tzw. podatku Belki) .