Które banki mają najlepsze oferty? W przypadku lokat miesięcznych wygrywa PKO BP. Klient może w nim liczyć na 5,5 proc. w skali roku.
Od początku kwietnia co trzeci bank zdecydował się na zmiany oprocentowania depozytów. To zrozumiałe – banki starają się dostosować ofertę do nowych przepisów. Efekt? Przeciętne oprocentowanie lokat kwartalnych na początku maja 2012 roku było wyższe o 0,12 pkt proc. niż na początku kwietnia i wynosiło 4,68 proc. brutto w skali roku. Średnie oprocentowanie depozytów półrocznych spadło do 4,87 proc., zaś lokat rocznych i dwuletnich wzrosło do 5,25 oraz 4,81 proc. Były to niewielkie, kosmetyczne wręcz zmiany.
Są banki, które zmniejszyły oprocentowanie depozytów lub wycofały najbardziej atrakcyjne oferty. Np. Alior Bank zrezygnował z półrocznych lokat promocyjnych z oprocentowaniem 6,2 proc. w skali roku. Na podobny krok zdecydował się też Eurobank. Z oferty internetowego banku BGŻ Optima zniknęła miesięczna lokata. Co więcej – odsetki od depozytów półrocznych zmalały, ale na otarcie łez bank podwyższył oprocentowanie lokat kwartalnych, rocznych i dwuletnich. W ofercie banku pozostała (jeszcze?) czteromiesięczna Lokata Bezkarna na 6,3 proc. – można ją zerwać w dowolnej chwili bez utraty naliczonych odsetek.
Więcej niż na początku kwietnia płacą klientom za depozyty m.in. FM Bank, Meritum Bank i banki z Grupy BRE. Bank Pocztowy wprowadził dwuletnią lokatę – 7 proc. w skali roku. Odsetki przelewane są co miesiąc na rachunek klienta, który trzeba otworzyć w banku.
A jak sytuacja przedstawia się na rynku polis lokacyjnych?
Roczny depozyt w tej formie wprowadził Bank BGŻ. Klienci zarobią tyle, co na tradycyjnej lokacie ze stawką 5,56 proc. W kwietniu oprocentowanie polisolokat obniżyły Deutsche Bank, DnB Nord i Kredyt Banku a Nordea wycofała polisolokatę Nordea Ekstra Profit, choć ciągle można korzystać z innej, niżej oprocentowanej oferty Nordea Profit Plus.
Które banki mają najlepsze oferty?
W przypadku lokat miesięcznych wygrywa PKO BP
. Klient może w nim liczyć na 5,5 proc. w skali roku. Po tym czasie środki są reinwestowane w inną lokatę, a tę można zerwać nie tracąc odsetek naliczonych na miesięcznym depozycie. Uwaga! Z tej oferty mogą skorzystać klienci, którzy wpłacą do banku nowe środki. W przypadku lokat kwartalnych bezkonkurencyjny jest Meritum Bank, oferujący 8,5 proc. w skali roku. Jednak ten promocyjny depozyt dostępny jest tylko dla nowych klientów: muszą oni założyć konto osobiste. Na Pierwszej Lokacie – na promocyjnych warunkach – można ulokować do 5 tys. zł (powyżej tej kwoty oprocentowanie jest niższe).
Meritum Bank przoduje też w ofercie lokat półrocznych i rocznych, płacąc klientom odpowiednio 6,5 oraz 6,6 proc. w skali roku. Aby mieć takie warunki, wystarczy mieć w banku konto osobiste – bank nie ogranicza ani liczby lokat, ani ich wysokości.
Najlepsze warunki depozytów dwuletnich ma Bank Pocztowy.
Na rynku w najbliższym czasie nie dojdzie do wojny na lokaty i nie ma co się spodziewać znaczących podwyżek oprocentowania depozytów, nawet biorąc pod uwagę decyzję RPP o podwyżce stóp procentowych.