Kim jest właściciel ING Bank Śląski? Jest to holenderski czy polski bank? Czy pieniądze i lokaty tutaj są bezpieczne? Jakie konta bankowe oferuje ING Bank?
Historia ING Banku Śląskiego sięga 1988 r., kiedy to za zgodą Rady Ministrów powstał Bank Śląski w Katowicach. Dwa lata później instytucja ta stała się spółką akcyjną – już w 1996 r. posiadaczem większości akcji stała się holenderska grupa ING. W 2001 r. Bank Śląski połączono z ING Bank N.V i tym samym utworzono nowy podmiot, który zaczął działać pod szyldem ING Bank Śląski. W 2005 r. ze względu na złożone wcześniej zobowiązania, grupa ING sprzedała część swoich akcji za pośrednictwem GPW. Do dziś holenderska firma ma większość udziałów (75%), pozostałe należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego Aviva BZ WBK oraz inwestorów giełdowych. Można zatem powiedzieć , że jest to “holenderski bank” gdyż właściciel większościowy ING Banku to holenderska grupa ING.
Grupa ING jest akcjonariuszem nie tylko ING Banku Śląskiego, ale także ING Usługi dla Biznesu oraz ING Usługi Finansowe. To międzynarodowa instytucja finansowa, która działa na giełdach w Brukseli, Amsterdamie, Nowym Jorku, Paryżu i Frankfurcie. Grupa ma ok. 85 mln klientów w ponad 50 państwach. Na czele zarządu ING Banku Śląskiego stoi Brunon Bartkiewicz, radzie nadzorczej przewodniczy Antoni Reczek.
ING Bank Śląski to bank uniwersalny, posiada konta bankowe dla klientów indywidualnych, instytucji oraz firm. To piąty największy bank w Polsce (pod względem wartości aktywów). Zgromadzone w banku depozyty są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG jest odpowiedzialny za wypłacenie zatrzymanych środków pieniężnych np. w przypadku ogłoszenia upadłości konkretnego banku. Kwota depozytów nieprzekraczająca równowartości w złotych 100 000 euro jest gwarantowana w całości.