Kim jest właściciel Credit Agricole? Czy jest to w 100% polski bank czy francuski? Czy pieniądze i lokaty w tym banku są bezpieczne? Jakie konta oferuje CA. Sprawdźmy.
Credit Agricole Bank Polska to bank uniwersalny, którego większościowym akcjonariuszem jest francuski Crédit Agricole. Bank ma gwarancje BFG. Zobaczmy jakie konta bankowe ma w swojej ofercie.
Historia francuskiego banku sięga aż do 1885 r., kiedy to powstała pierwsza lokalna kasa w miejscowości Salins-les-Bains. Początkowo francuska instytucja skupiała się jedynie na udzielaniu krótkoterminowych pożyczek dla rolników, jednak z czasem oferta poszerzyła się. W 1980 r. Crédit Agricole zwrócił się w stronę usług bankowo-ubezpieczeniowych, a już dziesięć lat później stał się międzynarodową grupą bankową.
W Polsce Crédit Agricole zaczął działać 15 lat temu. Wówczas przejęto Spółkę Lukas S.A. (połączenie spółki Lukas oraz dawnego Banku Świętokrzyskiego) i utworzono Lukas Bank S.A. Dopiero w 2011 dokonano rebrandingu nazwy banku.
Czyli de facto polski Lukas Bank stał się francuski – właściciel Credit Agricole.
Bank oferuje klientom indywidualnym, małym i średnim firmom, rolnikom oraz korporacjom kompleksową obsługę finansową. Dostępne są dla nich m.in. konta osobiste, produkty oszczędnościowe, ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne oraz karty kredytowe.
Credit Agricole Polska S.A. stawia na nowoczesność. Bank oferuje dostęp do swoich produktów poprzez rozmaite kanały dostępu: serwis internetowy, telefon oraz sieć 460 placówek bankowych. Prezesem zarządu Crédit Agricole w Polsce jest Romuald Szeliga. Radzie nadzorczej przewodniczy Marc Oppenheim.
Wszystkie depozyty zgromadzone w banku są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku ogłoszenia upadłości (lub w wyniku innych przyczyn określonych w ustawie) BFG wypłaci właścicielom rachunków ich środki pieniężne. Kwota depozytów nieprzekraczająca równowartości w złotych 100 000 euro jest gwarantowana w całości.