BNP Paribas to bank uniwersalny (7 miejsce pod względem aktywów). Właściciel to francuski bank BNP Paribas. Bank posiada gwarancję depozytów przez BFG.
Bank BNP Paribas S.A. stanowi połączenie dwóch banków: Banku BGŻ oraz Banku BNP Paribas Polska. Pierwszy z nich powstał na podwalinach Polskiego Banku Rolnego założonego jeszcze w 1919 r. w Warszawie. Od 1975 r. zmienił on nazwę na Bank Gospodarki Żywnościowej. Stało się tak w wyniku połączenia państwowego Banku Rolnego oraz Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych. Jednym z najważniejszych momentów w historii banku okazał się rok 1994, kiedy to instytucja została przekształcona w spółkę akcyjną. Do 2004 r. głównym akcjonariuszem podmiotu był Skarb Państwa, jednakże na początku 2008 r. Rarobank nabył większość akcji BGŻ. W 2012 r. oba banki (BGŻ i Rarobank) zostały połączone.
BNP Paribas powstał w 1990 r. jako Krakowskie Towarzystwo Bankowe. Już rok później instytucja została przejęta przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości. W następnych latach zawiązywała się także coraz silniejsza współpraca z Fortis Bankiem i Dominet Bankiem. W 2009 r. powstał na polskim rynku powstał zupełnie nowy podmiot – BNP Paribas Fortis. Nazwę tą już dwa lata później zmieniono jednak na BNP Paribas. W 2014 r. doszło do formalnego połączenia banku z BGŻ – od 2015 r. wszystkie loga oby instytucji zostały przeformułowane na BGŻ BNP Paribas.
Dziś bank ten to bank uniwersalny, mający pełną ofertę produktów bankowych dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Podmiot wyróżnia także sporo usług przeznaczonych wyłącznie dla rolników. Prezesem zarządu jest obecnie Tomasz Bogus. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że BNP Paribas to wiodący bank w Europie. Posiada swoje oddziały w 75 krajach, zatrudnia ok. 190 tys. pracowników. Prowadzi działalność w trzech kluczowych obszarach: Rynki Macierzyste, Bankowość Korporacyjna i Instytucjonalna oraz Międzynarodowe Usługi Finansowe.
Środki pieniężne zgromadzone w banku są, zgodnie z ustawą, zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Kwota depozytów nieprzekraczająca równowartości w złotych 100 000 euro jest gwarantowana w całości.