Bank Pocztowy to w pełni polski bank komercyjny, którego większościowym właścicielem jest Poczta Polska (75%). Środki w nim zgromadzone mają gwarancję BFG.
Bank Pocztowy powstał w Bydgoszczy w 1990 r. i od samego początku związany był z Pocztą Polską. Miał on stanowić instytucję o charakterze rozliczeniowym, jednak po latach przekształcił się w pełnoprawny bank detaliczny. Model biznesowy tego podmiotu opiera się w głównej mierze na wykorzystaniu sieci placówek polskiej poczty. Dzięki niej, bank może świadczyć swoje usługi na terenie całego kraju.
Bank Pocztowy zapewnia dziś proste i bezpieczne usługi finansowe w korzystnych cenach. Instytucja obsługuje klientów detalicznych (w tym osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą) oraz klientów instytucjonalnych. Bank oferuje także usługi w ramach sektora rozliczeniowego i skarbowego. Podmiot wyróżnia się edukacyjnym profilem swojej działalności. Od wielu lat Bank Pocztowy bierze udział w różnego rodzaju inicjatywach pozwalających na wyrównanie szans Polaków w dostępie do wiedzy.
Głównym akcjonariuszem i właścicielem Banku Pocztowego jest Poczta Polska (75% – 10 akcji), chociaż swoje udziały w instytucji posiada także PKO BP (25% + 10 akcji). Na czele zarządu stoi Szymon Miedra, radzie nadzorczej przewodniczy Ryszard Stopa. Działalność Banku Pocztowego była wielokrotnie nagradzana. Instytucja została wyróżniona m.in. podczas IV Wielkiej Gali Liderów Świata Bankowości w 2015 r. Kilkakrotnie Bank Pocztowy był także nagradzany przez tygodnik Wprost.
Wszystkie zgromadzone środki w depozytach Banku Pocztowego są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w przypadku ogłoszenia upadłości banku (lub w wyniku innych przyczyn określonych w przepisach) pieniądze z rachunków imiennych zostaną wypłacone. Kwota depozytów nieprzekraczająca równowartości w złotych 100 000 euro jest gwarantowana w całości.
Jeśli chodzi o konta bankowe, oferta banku jest stosunkowo uboga, poniżej poddaliśmy analizie te najbardziej popularne rachunki.